آقاي ,مردم ,برنامه ,شجاع‌نوري ,سياسي ,مورد ,آقاي شجاع‌نوري ,مجري برنامه

شب گذشته(18دي) برنامه‌اي در تلويزيون مي‌ديدم با عنوان "نقد 4" كه آقايان شجاع‌نوري (مجري برنامه)، جيراني و حيدري طي ميزگردي در باره ‌34 امين جشنواره فيلم فجر به گفتگو نشسته بودند.

من به نقدهاي كارشناسي فيلم علاقمندم و انصافا" از اين برنامه خوشم آمد. بر‌خلاف بسياري از برنامه‌هاي سينمايي صدا و سيما تا جاييكه متوجه شدم به راستي اينبار كار به كاردان سپرده شده بود. برنامه خيلي روان و سودمند و بدون آزردن كسي يا تخريب مرامي پيش مي‌رفت تا اينكه مجري برنامه آقاي شجاع‌نوري از آقاي جيراني در مورد حال و هواي فيلمهايي كه براي شركت در  اين دوره از جشنواره آماده مي شدند پرسيد كه،"نظرتان در مجموع راجع به فيلمهايي كه ديديد چيست؟". ايشان ضمن توضيحاتي فني اشاره به اين داشتند كه 80 درصد و بعد اصلاح كردند 70 درصد فيلمها تلخ بودند. در اين هنگام آقاي شجاع‌نوري بي درنگ توضيحي اضافه كرد كه البته تلخ اجتماعي و نه سياسي!

اينجا بود كه هر بيننده اي ممكن است از خود بپرسد، اين جمله از چه بابت به ميان آمده است؟ آيا از شرط و شروط توليد و پخش اين برنامه تلويزيوني دوري جستن مطلق از بيان مسايل سياسي است يا واقعا" آقاي شجاع‌نوري با وجود سطح بالايي كه تاكنون در فن كلام و بيان از خود نشان داده‌اند به دلايلي كه بر ما آشكار نيست به بيراهه رفته اند. يا شايد اينكه بيننده خود را خيلي حواس جمع نيافته‌اند؟

راستي تلخ اجتماعي چه فرقي با تلخ سياسي مي تواند داشته باشد؟ يعني مردم يك جامعه كاري با كار دولتمردان خود ندارد يا اينكه دولت‌مردان كار ي به كار مردم ندارند، كدام؟ اگر همانطور كه خود آقاي شجاع‌نوري هم گفتند واقعيت زندگي مردم ايران تلخ است، خب پس جايگاه دولت حاكم بر مردم و نقش ايشان در اين تلخي كجاست؟

شناسايي مشكلاتي كه زندگي يك ملت را تلخ كرده است و ارايه راه حل‌هاي مناسب از طريق وضع قانون، مقررات و آيين نامه هاي مورد نياز براي سر و سامان بخشيدن به مشكلات مردم وظيفه كيست؟

آقاي جيراني در اشاره به تلخي فيلمهاي جشنواره نامي از فرد يا فيلم خاصي  نبرد اما شايد بتوان گمان برد كه تنشها و تضادها، ابهام‌ها و بي‌عدالتيهايی كه هر كدام از ما و همروزگاران ما با آنها دست به گريبان هستيم  كام شخصيتهاي داستانهاي مورد نظر ايشان را تلخ كرده است. مي‌خواهم از آقاي شجاع نوري بپرسم كدام يك از اين ناهنجاري‌ها را نبايد در ساختار سياسي كشورمان جستجو كرد؟

منبع اصلی مطلب : سمپاتی بی خطر
برچسب ها : آقاي ,مردم ,برنامه ,شجاع‌نوري ,سياسي ,مورد ,آقاي شجاع‌نوري ,مجري برنامه
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

سایت : واقعيتي تلخ